Kdo je dentální hygienistka/ta a co je náplní její/jeho práce

Světová zdravotnická organizace WHO již před lety dospěla k názoru, že včasná prevence onemocnění je z hlediska společnosti i jedince mnohem účinnější, ekonomičtější i etičtější a má dlouhodobější efekt než léčba. To platí dvojnásob i pro onemocnění dutiny ústní, kterým lze právě odstraněním známých příčin velmi účinně předcházet. Oborem, který se včasnou prevencí vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu (v české populaci nejčastějších onemocnění) zabývá, je dentální hygiena.

Image


Dentální hygiena je obor, který má v jiných zemích dlouholetou tradici. V ČR jde o obor relativně mladý, a tak se jeho význam ještě nedostal plně do povědomí veřejnosti. Kdo tedy je dentální hygienistka/ta (DH)? Je to zdravotnický pracovník – nelékař s odbornou způsobilostí k výkonu dentální hygiena. Tato způsobilost se získává absolvováním vyšší odborné školy nebo bakalářského studia. Návštěvu dentální hygienistky indikuje zubní lékař na základě léčebného plánu, který je vytvořen po vstupním vyšetření. Jeho nedílnou součástí je tzv. hygienická fáze – návštěva DH.


Začíná se vstupním vyšetřením parodontu (závěsný aparát zubů), kdy se pomocí kalibrované sondy měří hloubka prostoru mezi zubem a dásní. Je-li tento prostor hlubší než 3 mm, mluvíme o parodontální kapse a jedná se o postižení parodontu – parodontózu. Parodontální kapsy jsou plné škodlivých bakterií (v nánosech plaku a zubního kamene), které způsobují poškození závěsného aparátu a ztrátu kosti, ve které jsou zuby ukotveny. Hodnotí se úroveň ústní hygieny, množství plaku a ložisek zubního kamene. Zjišťuje se krvácení dásní a jeho intenzita, která je příznakem zánětu dásní. Po zhodnocení stavu se vytvoří hygienický plán a pacient je informován o stavu své dutiny ústní a návrhu terapie. Výkony jsou odlišné na základě stavu a stupně onemocnění. Např. v případě parodontózy se provádí hloubkové čištění (odstranění plaku a zubního kamene uvnitř parodontální kapsy) většinou ve více návštěvách.


U pacientů bez nálezu parodontálních kapes probíhá profesionální čištění, při kterém se odstraňují ložiska zubního kamene a plaku z povrchu zubů. Ošetření probíhá pomocí ručních nástrojů tzv. scalerů a kyret zpravidla v kombinaci s ultrazvukovými přístroji. Povrch zubů se následně vyčistí a vyleští rotačními kartáčky a kalíšky v kombinaci s čistícími a leštícími pastami. Po tomto ošetření je nezbytné vybrat pro pacienta vhodnou techniku a pomůcky dentální hygieny pro domácí péči. Tento krok je velmi individuální a musí přesně respektovat manuální zručnost pacienta i stav chrupu (velikost mezizubních prostor, přítomnost můstků, implantátů,… ) tak, aby docházelo k co nejefektivnějšímu odstranění plaku.


Ošetření v ordinaci dentální hygieny je určeno pro každého a vede zcela prokazatelně ke snížení kazivosti a léčbě zánětu dásní a parodontu. Dle odborných ustanovení by měl každý absolvovat dentální hygienu 1x za 6 měsíců, stejně tak jako preventivní prohlídku u stomatologa. V případě pacientů s onemocněním parodontu jsou doporučeny návštěvy v kratších intervalech.

Autor: Michal Kalita, DiS., prezident Asociace dentálních hygienistek ČR, 2015