Zubní průkaz dítěte

Zubní průkaz dítěte připravila Česká stomatologická komora ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR po dlouholetém hledání způsobu, jak nenásilně, ale dostatečně důrazně připomenout rodičům jejich povinnost dbát o zdravý chrup svých dětí po zrušení preventivních prohlídek ve školách. Maminky v porodnicích jej nalezly vložený do zdravotního a očkovacího průkazu poprvé v roce 2005.

Od té doby vychází zubní průkaz každoročně v nákladu 110 000 - 140 000 ks (podle kvalifikovaného odhadu počtu nově narozených dětí) vždy na konci roku pro kalendářní rok následující a Státní zdravotní ústav jej společně se zdravotním a očkovacím průkazem distribuuje do všech porodnic v České republice. Tento malý průvodce péčí o dětský chrup se setkal s kladným hodnocením i v zahraničí a stal se součástí mezinárodního preventivního projektu FDI, která jeho vydávání doporučila jako jednu z možností prevence zubního kazu u dětí i ostatním členským organizacím.

V roce 2011 připravila ČSK ve spolupráci s FDI a společností Unilever dotazníkovou akci, zaměřenou na sledování využívání zubního průkazu v praxi. Na základě výsledků bylo prokázáno, že zubní průkaz dítěte rodiče používají a chápou jej jako užitečnou pomůcku při péči o zuby svých dětí.

Tisk a vkládání zubního průkazu do zdravotního a očkovacího průkazu hradí už léta Česká stomatologická komora z vlastních prostředků, ale našla cestu jak jeho financování podpořit i z jiných zdrojů. Každoročně projeví zájem o zveřejnění loga na zadní straně průkazu za finanční podporu některá ze zdravotních pojišťoven, případně společností, které distribuují prostředky ústní hygieny a prostřednictvím zubního průkazu propagují své značky.

Na vydání zubního průkazu pro rok 2019 finančně přispěly:

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Image

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Image

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Image
Image