LKS č. 5, květen 2007, ročník 17

Z OBSAHU

ÚVODNÍK: O šlapacím kole ...... s. 1
(Jiří Pekárek, prezident ČSK)

STOMATOLOGICKÉ FÓRUM  ...... s. 2-3

 • JSF – zkratka, kterou zná každý
  Informace o Jarním stomatologickém fóru, které se konalo 23. 4. 2007 v Praze, v Národním domě na Vinohradech. Tato vzdělávací akce ČSK určená pro dentální tým letos zaznamenala rekordní účast - celkem 631 účastníků, z toho 383 sester a dentálních hygienistek.
 • První výstava v Apolence zahájena!
  V Apolence – Domu českých zubních lékařů (Slavojova 22, Praha 2) můžete do 24. srpna 2007 shlédnout výstavu fotografií z cest vyškovského zubního lékaře MUDr. Karla Floryka. Expozice má název Zázračný svět aneb obrazová toulka mou volnou myslí… Vernisáž se konala 25. 4. 2007.
 • Tisková konference k nedostatku zubních lékařů
  Na základě podkladů ČSK zpracovala Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze model vývoje počtu zubních lékařů v budoucích letech. S výsledky analýz zpracovaných do roku 2022 seznámil novináře na tiskové konferenci 11. 4. 2007 Ing. Jakub Fischer, Ph.D., proděkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze.

STAVOVSKÁ POLITIKA

 • Aktuality pro členy ČSK ..... s. 4
  Informace zpracované na základě jednání představenstva ČSK (13. 4. 2007).
 • Hlasováním sestavte Desatero kazů! ..... s. 5
  Česká stomatologická komora zahajuje druhou fázi ankety, v níž hlasováním podle seznamu problémů sami určíte Desatero kazů. Tedy největší kazy povolání zubního lékaře, na jejichž terapii by se měla Komora zaměřit. Článek obsahuje návod na hlasování. Seznam problémů s číselnými kódy pro hlasování a kompletní přehled odpovědí zaslaných do ankety je vydán jako zvláštní příloha LKS č. 5/2007. Návod na hlasování a seznam problémů s číselnými kódy je také zveřejněn na www.dent.cz v odkazu Anketa Desatero kazů.
 • ČSK – jednička na trhu celoživotního vzdělávání ..... s. 6-7
  Článek přináší základní informace o systému celoživotního vzdělávání ČSK, porovnání počtu vzdělávacích akcí ČSK a počtu registrovaných akcí dalších pořadatelů za rok 2006 a přehled o počtu účastníků akcí ČSK za rok 2006. Článek je ve formátu PDF zveřejněn také na www.dent.cz v odkazu Vzdělávání.
 • Pražské dentální dny – jubilejní 10. ročník ..... s. 8
  PDD 2007 se budou konat ve dnech 10. – 12. října 2007, Národní dům na Vinohradech, Praha 2.
  Hlavní téma kongresu: Adheze a estetika
  Informační brožura kongresu s podrobným programem, nabídkou doprovodných společenských akcí a přihláškou k účasti je rozesílána s LKS č. 5/2007. Ve formátu PDF též k dispozici na www.dent.cz v odkazu Pražské dentální dny/Kongres PDD a Prague Dental Days. (Brožura není součástí časopisu rozesílaného na Slovensko, zájemcům ji na vyžádání zašleme.)
 • Mezinárodní workshop o systému kvality v zubní praxi ..... s. 8
  Jiří Zemen
  Spolková komora zubních lékařů (BZÄK) pořádala 22. 3. 2007 V Kolíně nad Rýnem mezinárodní pracovní setkání delegátů zubních komor a asociací ze střední a východní Evropy. Tématem letošním workshopu byl systém kvality v zubní praxi. Za ČSK se zúčastnili MUDr. Jiří Pekárek a doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
 • Představujeme vítěze soutěže EXPONÁT PLUS 2006 ..... s. 10
  Optimum, spol. s r. o.
  2. místo v kategorii Přístroje, nástroje za exponát SOPIX

  V rámci doprovodného programu PRAGODENT PLUS, který pro Pragodent 2006 jako novinku připravila ČSK, byla poprvé vyhlášena soutěž, v níž jsou oceňovány vybrané výrobky a služby vystavované či nabízené na tomto veletrhu. Odborná porota posoudila 42 produktů přihlášených do soutěže ve čtyřech kategoriích. Vítězům byl udělen diplom EXPONÁT PLUS 2006. Pro LKS 5/2007 jsme připravili rozhovor s ředitelem firmy Optimum, spol. s r. o., Zbyňkem Vaškem.

ANKETA

 • Jsou akce pro dentální tým novým trendem ve vzdělávání? ..... s. 11

REPORTÁŽ

 • Aby k nám děti chodily beze strachu ..... s. 16
  Titulek fotoreportáže lapidárně vystihuje podstatu nápadu, s kterým přišel kolektiv soukromého zařízení Stomat, spol. s r. o., v Praze 9. Nedávno pozvali skupinu dětí z mateřské školy ze Sokolovské 182 na prohlídku – nikoli však zoubků, ale svého zubařského království.

ODBORNÉ SDĚLENÍ

 • Zánětlivá komplikace dermoidní cysty spodiny úst a jazyka
  Kazuistika..... s. 19-21
  Štefan Juhász, Peter Tvrdý, Jindřich Pazdera
  Pracoviště:
  Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie, Lékařská fakulta Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc

  Souhrn: Autoři demonstrují 57letého pacienta, přijatého k hospitalizaci pro absces ve štěrbině v bázi jazyka. Po extraorální incizi, extrakci gangrenózních frontálních zubů a odeznění zánětlivého edému bylo na hřbetu jazyka identifikováno ústí slizniční píštěle a rentgenovým vyšetřením s kontrastní náplní zjištěna dermoidní cysta ústní spodiny.
  Klíčová slova: dermoidní cysta, absces jazyka.

MALÉ ILUSTROVANÉ REPETITORIUM

 • Téma: Pokročilá infraokluze dolního druhého dočasného moláru ..... s.21-22
  Vlasta Merglová

PROFESIONALITA

 • Pohled na dětskou zubní péči
  Diskuse k článku doc. MUDr. Vlasty Merglové, CSc., z LKS č. 3/2007
  ..... s. 12-15
  Taťána Vrbková, Rudolf Jakl, Květoslava Boháčová, Martin Maliňák, Helena Cízová, Markéta Langrová
 • Odborné společnosti:
  Nabídka ADA českým zubním lékařům
  ..... s. 22
  Eduard Cimbura
  Nedávno se na ČSK obrátila Americká dentální asociace - ADA s žádostí o spolupráci, a to v oblasti vzájemné výměny informací o akcích, zvláště vzdělávacích. Článek upozorňuje na zajímavé informace, které obsahují webové stránky ADA (www.ada.org)
 • Stanovisko Společnosti maxillo-faciální chirurgie JEP k mediálním zprávám o léčbě čelistního kloubu ..... s. 22
  Jiří Kozák
 • Implantologický klub ČR zasedal a slavil v jižní Africe
  Antonín Šimůnek
  ..... s.23
  Desáté výročí činnosti Implantologického klubu ČR jeho členové oslavili na výjezdním odborném zasedání v Jihoafrické republice. Podrobnosti o činnosti IK ČR najdete na www.ikcr.cz
 • Recenze:
  Zoubky našich dětí
  ..... s.27
  (Lenka Tůmová, Zbyněk Mach; Mladá fronta, 2003)
  Romana Ivančaková
 • Právní poradna: ..... s.30
  Absolvent stomatologie jako provozovatel vlastní praxe – podmínky
 • Ekonomická poradna: ..... s.30
  Termín vyplácení mzdy na bankovní účet
 • Fotoúsměv ..... s. 31

NĚCO NA ZUB ..... s.32