Zpět na aktuality pro veřejnost

Světový den ústního zdraví 2016 - přehled aktivit


Světový den ústního zdraví (SDUZ) připomíná Česká stomatologická komora veřejnosti již třetím rokem.  Tento svátek organizuje Světová dentální federace (FDI) 20. března, ve spolupráci s globálními partnery a připojují se k němu národní dentální asociace v mnoha zemích. Cílem projektu je připomenout význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vlivu na celkový zdravotní stav organismu.

V loňském roce se díky iniciativě globálních partnerů a spolupracujících organizací stal z původního Světového dne ústního zdraví postupně týden ústního zdraví a v letošním roce probíhaly oslavy dokonce téměř celý měsíc březen.

Oslavy byly oficiálně zahájeny tiskovou konferencí 14. 3. 2016. Setkání se zástupci sdělovacích prostředků zahájil MUDr. Pavel Chrz informacemi o Světovém dni ústního zdraví a jeho významu pro prevenci onemocnění ústní dutiny. MUDr. Jan Černý navázal na vystoupení MUDr. Chrze prezentací založenou na podrobném výkladu pravidel ústní hygieny a následků jejich zanedbávání. MUDr. Taťána Vrbková se zaměřila na ústní hygienu dětí a připomněla přítomným Zubní průkazy dětí, které ČSK vydává již jedenáct let.
Tiskovou konferenci moderoval Mgr. Jan Kovařík.

Tisková konference 14. 3. 2016 Moderátor: Mgr. Jan Kovařík
Mluvčí TK - zleva: MUDr. Jan Černý, MUDr. Pavel Chrz,
MUDr. Taťána Vrbková
MUDr. Taťána Vrbková odpovídá na dotazy novinářů

Řada akcí však v té době již probíhala. Od prvního březnového týdne upozorňovaly všechny lékárny Dr.Max na Světový den ústního zdraví na svých světelných tabulích a od 7. do 20. 3. měli návštěvníci na 36 místech ČR v obchodech Tesco možnost konzultovat péči o zuby s dentálními hygienistkami. 

 
Video v lékárně Dr.Max   Poradna v obchodě Tesco Praha Zličín 

Kalendář všech akcí je zveřejněn na webových stránkách Světového dne ústního zdraví (www.sduz.cz).

Stejně jako v loňském roce přijal naši nabídku na spolupráci Český rozhlas Dvojka, který oslavám věnoval téměř celý týden od pondělí 14. 3. K ČRo Dvojka se připojil i ČRo Plus a Český rozhlas Rádio Junior. Informaci o Světovém dni ústního zdraví odvysílala TV Nova ve Snídani s Novou a ČT Déčko natočilo pro Kouzelnou školku povídání o zoubcích a péči o ně s Jitkou Molavcovou.

Přehled mediálních výstupů:

14. 3. – 17. 3. – ČRo Dvojka, Zdravotnická poradna Odpoledne s Dvojkou – MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.

14. 3. - ČRo Dvojka, Jak to vidíte - MUDr. Jan Černý

15. 3. - ČRo Plus, Radiofórum - MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

15. 3. - ČRo Rádio Junior, pořad pro rodiče a prarodiče ATRIUM, MUDr. Taťána Vrbková

17. 3. - TV Nova, Snídaně s Novou - MUDr. Zallmannová Čechová (06.16 a 25.40 min.)

17. 3. - ČRo Dvojka, Zdravotní rubrika Dopoledne s Dvojkou - MUDr. Ladislav Korábek,

CSc., MBA

18. 3. - ČT Déčko, Kouzelná školka

20. 3. - ČT Déčko, Zprávičky

MUDr. Hana Zallmannová Čechová ve Snídani s Novou

Součástí aktivit Světového dne ústního zdraví byla i řada akcí preventivního programu Dětský úsměv a společnost Kalokagathie připravila semináře o ústní hygieně pro učitele základních škol. Studenti zubního lékařství v Olomouci, Brně, Plzni a Hradci Králové přednášeli pod názvem Studenti studentům ústní hygienu svým kolegům, studentům všeobecného lékařství.

Studenti studentům - přednáška o ústní hygieně

Ve spolupráci s partnery a ostatními spolupracujícími organizacemi byl připraven informační leták pro veřejnost se základními pravidly preventivní péče o ústní dutinu Pět kroků pro váš úsměv na celý život“, který byl doplněn o důležité informace o ústní hygieně dětí „Patero pro rodiče“. Obsah brožury kopírovala letošní novinka - animované video.

Světový den ústního zdraví 2016 organizovala Česká stomatologická komora společně s Wrigley Oral Healthcare Program, Philips Sonicare, Listerine a lékárnami Dr.Max, ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Sdružením studentů stomatologie ČR, preventivním programem Dětský úsměv a společností Kalokagathie, s.r.o.

Mediálními partnery akce byly Český rozhlas Dvojka Praha a Český rozhlas Rádio Junior.

Všem partnerům a spolupracujícím organizacím za jejich iniciativu, aktivitu, finanční a produktovou pomoc při realizaci akce velmi děkujeme.