Zpět na aktuality pro veřejnost

Oslavy Světového dne ústního zdraví v roce 2016

 

 

Světový den ústního zdraví (SDUZ) se slaví každý rok 20. března. Svátek organizuje Světová dentální federace (FDI) s národními dentálními asociacemi, ve spolupráci s globálními partnery. Cílem akce je zvýšení povědomí veřejnosti o důležitosti ústní hygieny a významu preventivní péče.

Pro letošní ročník Světového dne ústního zdraví zvolila FDI heslo:  Zdravá ústa, zdravé tělo. Z nabídky plakátů FDI pro rok 2016 vybrala ČSK dva s podtituly: Zdravá ústa jsou víc než hezký úsměv a Naučme děti správným návykům - pro zdravý úsměv, pro zdravé tělo.

Od těchto hesel se odvíjí i zaměření letošního ročníku na pravidla správné ústní hygieny a zdravých stravovacích návyků. Připravovaná odborná sdělení jsou určena všem pacientům od malých dětí po seniory. 

Světový den ústního zdraví 2016 organizuje Česká stomatologická komora společně s Wrigley Oral Healthcare Program, Philips Sonicare, Listerine a lékárnami Dr.Max, ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Sdružením studentů stomatologie ČR, preventivním programem Dětský úsměv a společností Kalokagathie, s.r.o.

Mediálními partnery oslav jsou Český rozhlas Dvojka a Český rozhlas Rádio Junior.

Ve spolupráci s partnery a ostatními spolupracujícími organizacemi byla připravena informační brožura pro veřejnost se základními pravidly preventivní péče o ústní dutinu (Pět kroků pro váš úsměv na celý život), která je doplněna důležitými informacemi o ústní hygieně dětí (Patero pro rodiče). Obsah letáku kopíruje letošní novinka - animované video.

Informační brožura [.pdf]

Oslavy Světového dne ústního zdraví budou oficiálně zahájeny tiskovou konferencí 14. 3. 2016, akce k tomuto dni však budou probíhat celý měsíc březen.

V pořadech Českého rozhlasu Dvojka a Českého rozhlasu Rádio Junior, TV Nova, ČT a TV Barrandov se uskuteční řada rozhovorů se zubními lékaři a dentálními hygienistkami. 

Dr.Max bude Světový den ústního zdraví propagovat na svých obrazovkách v lékárnách. Společnost Wrigley připravila v obchodech Tesco ve více než 100 městech ČR setkání s dentálními hygienistkami. Jako součást aktivit SDUZ se bude v týdnu oslav konat řada výukových programů určených dětem a pedagogům.

Podrobný kalendář všech akcí je zveřejněn na webových stránkách Světového dne ústního zdraví (www.sduz.cz).