Zpět na aktuality pro veřejnost

3. český den zdravých zubů - nepřízni počasí navzdory


Ve čtvrtek 8. 10. 2015 pořádala Česká stomatologická komora ve spolupráci s Českým rozhlasem, Asociací dentálních hygienistek ČR, Sdružením studentů stomatologie ČR a společnostmi Colgate a Philips již třetí ročník preventivního projektu Český den zdravých zubů, zaměřený na informace o významu správné ústní hygieny a jejím vlivu na celkové zdraví.

Akce se konala od 10.00 do 17.00 hodin souběžně ve více městech, letos v Praze, v Brně, Hradci Králové a v Olomouci. 
V Praze se 3. český den zdravých zubů konal na náměstí Míru, v Brně v krajském studiu Českého rozhlasu, v Olomouci na Horním náměstí a v Hradci Králové v Obchodním centru Atrium.

Na všech místech se mohli návštěvníci setkat s renomovanými zubními lékaři, zkušenými dentálními hygienistkami, se studenty zubního lékařství a studentkami dentální hygieny, kteří je teoreticky seznámili s významem prevence a vlivu ústního zdraví na celkový stav organismu a teorii doplnili praktickými ukázkami správné péče o ústní dutinu. Součástí programu byly i individuální konzultace. Z pražského pódia zazněly v rozhovoru s moderátorem Janem Kovaříkem i praktické rady výživové poradkyně a návštěvníky přilákal i zajímavý dialog s hostem programu herečkou Alicí Bendovou.

Ve všech městech byly dopolední hodiny věnovány dětem a odpoledne byl program přístupný široké veřejnosti.

Přestože v Praze akci počasí nepřálo a celý den pršelo, náměstí Míru se dopoledne hemžilo dětmi z pozvaných základních škol. Ve stanu, který pro ně vyzdobila společnost Colgate, se dozvěděly vše podstatné o tom, jak vypadají naše ústa a jak vzniká zubní kaz, vybraly zdravou svačinku a naučily se správně si čistit zuby. Pokud čas dovolil, mohly se podívat i na tematicky zaměřenou pohádku.

Ani odpoledne nebyla o návštěvníky nouze. Někteří se o projektu dozvěděli v předstihu z pořadů Českého rozhlasu a Českého rozhlasu Dvojka, který se tématice zubů věnoval již od začátku týdne, jiné oslovily pozvánky, letos doplněné o dotazníky zaměřené na ústní hygienu. Studenti zubního lékařství je rozdávali v den akce v ulicích, a se zájemci je osobně vyplňovali.

V Praze byly pozvánky slosovatelné a výherci měli možnost získat hodnotné ceny partnerů akce společností Colgate, Philips a poukazy na ošetření u dentální hygienistky, které do soutěže věnovala Asociace dentálních hygienistek ČR. 

Podle informací, které máme k dispozici, byly akce stejně úspěšné i v Brně, Hradci Králové a Olomouci, kde probíhaly podobným způsobem, jako v Praze. Ve všech městech, ve kterých se 3. český den zdravých zubů konal, čekal na návštěvníky malý dárek.

Akce takového rozsahu se neobejde bez pomoci. Děkujeme Mgr. Janě Černochové, starostce Městské části Praha 2, za udělení záštity nad pražskou akcí a Městské části Praha 2 za zapůjčení prostranství na náměstí Míru.

Naše poděkování patří také všem zubním lékařům, dentálním hygienistkám, studentům zubního lékařství, studentkám dentální hygieny a společnostem Colgate a Philips, bez jejichž spolupráce by se nám nepodařilo letošní ročník Českého dne zdravých zubů realizovat.

Praha:

Zahájení 3. českého dne zdravých zubů - MUDr. Pavel Chrz, prezident ČSK, a moderátor akce Mgr. Jan Kovařík Rozhovor s herečkou Alicí Bendovou
Jak vzniká zubní kaz, jak vybrat správnou svačinku a jak si správně vyčistit zoubky
Dostalo se i na pohádku Ve stánku Radia Junior bylo veselo
Déšť nebyl překážkou Při vyplňování dotazníků pomáhali studenti zubního lékařství
Odborná přednáška MUDr. Ladislava Korábka, CSc. Šťastná výherkyně

Brno:

Co se v mládí naučíš...

Olomouc:

V Olomouci ožilo 3. českým dnem zdravých zubů Horní náměstí