Zpět na aktuality pro veřejnost

Světový den ústního zdraví v ČR velkolepě oslavil páté narozeniny

Zdravá ústa a zdravé tělo spolu kráčejí ruku v ruce. Ústní a celkové zdraví spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují.

Image

Letošní ročník Světového dne ústního zdraví byl bezesporu jednou z nejmasovějších preventivních akcí v ČR. Na více než 40 místech v celé ČR se konalo téměř 200 přednášek o ústním zdraví, nácviků správné ústní hygieny, besed, seminářů a miniworkshopů, kterých se zúčastnilo přes 3 500 osob, převážně dětí.

Image

Doba, kdy jsme oslavám věnovali jeden den, maximálně týden, je dávno pryč. Více než měsíc předávalo téměř 150 studentů zubního lékařství, studentů dentální hygieny a dentálních hygienistek své teoretické i praktické zkušenosti v mateřských a základních školách, dětských domovech, v mateřských centrech a v řadě dalších míst, která tady všechna není možné vyjmenovat. Část přednášek byla věnována seniorům a novinkou letošního ročníku byl program zaměřený na neslyšící.

Řada vzdělávacích akcí se konala pod hlavičkou preventivních projektů Zdravý úsměv a Dětský úsměv a mezi aktivity SDUZ patřily také semináře pro více než 170 pedagogů mateřských škol v rámci preventivního vzdělávacího programu Z20. Dentální hygienistky připravily ve svých ordinacích Dny otevřených dveří. O Světovém dni ústního zdraví 2018 informoval na svých stránkách e-shop kosik.cz, některé obchodní řetězce a drogerie. Lékárny Dr.Max zorganizovaly ve svých pobočkách odbornou kampaň věnovanou orálnímu zdraví. K oslavám se připojila Stomatologická klinika v Hradci Králové a velmi úspěšná byla akce pro děti a seniory pořádaná společností Arak v Olomouci.

Akce takového rozsahu vyžaduje zdatný tým. Letos se nám podařilo dát dohromady skvělou partu neuvěřitelně vstřícných, pracovitých a zapálených lidí, zástupců Colgate Palmolive, Philips Sonicare, Listerine a lékáren Dr.Max, Asociace dentálních hygienistek ČR, Sdružení studentů stomatologie ČR, Soukromé VOŠ zdravotnické pro dentální hygienistky, preventivního programu Dětský úsměv a vzdělávací společnosti Kalokagathie, s.r.o. Českou stomatologickou komoru na setkáních zastupovala MUDr. Štěpánka Bálková, členka představenstva Komory, která velkým dílem přispěla k úspěchu celé akce. Všem jim patří naše poděkování.

Na pravidelných schůzkách, po dobu více než čtyř měsíců vznikal postupně stále se rozrůstající kalendář akcí, plakát letošního ročníku oslav, brožura pro veřejnost a edukační video.


Zdravá ústa = zdravé tělo
Vztah mezi ústním a celkovým zdravím

Všechny tyto informace jsme nakonec shromáždili na jednom místě, na webových stránkách, vytvořených speciálně pro Světový den ústního zdraví. Vymysleli jsme video soutěž „Ústní hygiena není nuda a my vám to dokážeme!“ pro studenty lékařských fakult oboru zubní lékařství, dentální hygienistky/ty a studenty dentální hygieny. Vítězná videa jsou zveřejněna na stránkách SDUZ.

Oslavy jsme společně s partnery akce zahájili tiskovou konferencí 19. 3. 2018.

 • Image

 • Image

 • Image

Přečtěte si a podívejte se, jak probíhaly oslavy v Olomouci:
Článek MUDr. Ladislava Korotvičky, ředitele společnosti Arak, o.p.s.


Oslavy SDUZ v Olomouci
Reportáž regionální TV ZZIP Olomouc

A takto probíhaly oslavy na dalších místech ČR:

Bylo z čeho vybírat...

 • Image

  Krajská knihovna Karlovy Vary

 • Image

  Aplikační centrum Baluo Olomouc

 • Image

  Hračkářství Hamleys Praha

 • Image

  ZŠ Praha 2

 • Image

  ZŠ Praha 9

 • Image

  Soukromá VOŠ zdravotní pro dentální hygienistky Praha

 • Image

  Studenti vzdělávali studenty

Mediální výstupy: Monitoring médií
Česká televize Déčko Zprávičky 20. 3. 2018, Zprávičky 23. 3. 2018